Ugrás a tartalomhoz

guvat

Adatok

Magyar név: guvat

Latin név: Rallus aquaticus

Tágabb kategória, magyar: Madarak (osztály)

Tágabb kategória, latin: Aves (classis)

Szűkebb kategória, magyar: Darualakúak (rend)

Szűkebb kategória, latin: Gruiformes (ordo)

Fokozottan védett: nem

Természetvédelmi érték: 50 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1954

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

Egyezmények: AEWA, Bern III.

Irányelvek: Madárvédelmi Irányelv, Madárvédelmi Irányelv II/B.

További információk

Hazai elterjedés
Elsősorban a síkvidéki vízinövény-társulások mozaikját választja. A mocsarak, mocsárrétek, nádas, gyékényes, kákás tószegélyek, vizesebb sásrétek, holtágak, csatornaszegélyek, kubikgödrök, szennyvíz-ülepítők, hígtrágya-szikkasztók, ipari szennyvízülepítők területén egyaránt előfordul. Az egész ország területén jelen van a megfelelő élőhelyeken, a legnagyobb állománysűrűségei a Hortobágyon, a Tisza, illetve a Duna mentén, a Mezőföldön, a Fertő tónál és a Balaton térségében detektálhatóak. A modellezés mind jelenlétét, mind állománysűrűségét tekintve a lágy szárú fajok által dominált vizes élőhelyek preferenciáját jelzi. Szinte minden olyan vizes élőhelyen megtalálható, ahol megfelelő vízmélységet és növényborítást talál. Teleléskor a befagyatlan vizeket keresi, de erősen zavart vizes élőhelyeken is megfigyelhető.

Időbeli előfordulás
Bár az enyhülő telek hatására egyre növekszik a telelőállomány nagysága, a március eleji tavaszi érkezések és a novemberi elvonulás folyamata a megfigyelési valószínűség időfüggésében jól nyomon követhető. Valószínűsíthető, hogy tavasszal és ősszel az északi állományok átvonulnak hazánkon. 

Hazai fészkelőállomány nagysága
Állományát az 1990-es években 10–20 ezer, a relatív állománysűrűségi modell alapján 2014–2018 között 4000–8700 párra becsülték.

Természetvédelem
Védelmi problémák hazánkban egyelőre nem ismertek, a mocsarak és halastavak természetvédelmi kezelése kedvez a fajnak. A fészkelési időszakban végzett halastó-lecsapolásokat tiltani kell. Telente a mocsarakban erős fagyok idején lékeléssel segíthető a telelő egyedek táplálékhoz jutása.

Forrás: Végvári Zs. 2022. Guvat. – In: Szép T., Csörgő T., Halmos G., Lovászi P., Nagy K. & Schmidt A. (szerk.) Magyarország madáratlasza. 2., javított és kiegészített kiadás. – Agrárminisztérium, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Budapest, pp. 170–171.

Fajok elterjedése

Sáv bezárása