Ugrás a tartalomhoz

küszvágó csér

Adatok

Magyar név: küszvágó csér

Latin név: Sterna hirundo

Tágabb kategória, magyar: Madarak (osztály)

Tágabb kategória, latin: Aves (classis)

Szűkebb kategória, magyar: Lilealakúak (rend)

Szűkebb kategória, latin: Charadriiformes (ordo)

Fokozottan védett: igen

Természetvédelmi érték: 100 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1954

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

Egyezmények: AEWA, Bern II., CMS II.

Irányelvek: Madárvédelmi Irányelv, Madárvédelmi Irányelv I.

További információk

Hazai elterjedés
Szórványosan telepesen fészkel az alföldi természetes és mesterséges tavak szigetein, folyóvízi zátonyokon. Önállóan is alkothat telepet, de más sirály- és partimadár-fajokhoz is csatlakozhat. A Kisalföldön, a Balaton térségében, a Mezőföldön és az Alföld több pontján szikes, kavicsbánya- és halastavakon költ. A modellezések alapján jelenléte és sűrűsége pozitív összefüggést mutat a nyílt vízfelületekkel, a lágyszárúak dominálta vizes élőhelyekkel, illetve állománysűrűsége nő a szikes és szikesedésre hajlamos gyepek arányának növekedésével.

Időbeli előfordulás
Áprilisban érkezik meg, legkorábbi adata március 23. Évente egyszer költ. Általában augusztusig marad viszonylag nagy tömegben. Augusztustól a környező országokból kóborló és vonuló egyedek is csatlakoznak a hazai állományhoz. Az utolsó egyedek jellemzően szeptember végéig elhagyják a Kárpát-medencét, legkésőbbi adata november 15. 

A hazai fészkelőállomány nagysága
Állományát 1986-ban 840, 1996-ban 800-900, 1998–2002 között 700–1200, a 2015–2017 közötti fészkelőtelep-felmérések alapján 560–870 párra becsülték.

Természetvédelem
A faj sok esetben fészkel kavicsbányatavakon. Itt az aktív bányászat zavarhatja. A folyók zátonyain fészkelőket az áradások veszélyeztetik. Mivel fészkelőhelyként a csupasz talajfelszínt preferálja, vegyes telepeken ki van téve az interspecifikus kompetíciónak és predációnak, illetve a szigetek benövényesedésének. Ezeket a telepeket célszerű aktív kezeléssel – legalább részben – növényzetmentesen tartani. Elfoglal mesterséges platformokat is. Ezeket úgy kell kialakítani, hogy a fiókák vízre le- és feljutása biztosítva legyen, illetve búvóhely is szükséges, amely napközben a melegtől, éjszaka a predátoroktól, mint például a bakcsó, nyújt védelmet.

Forrás: Szinai P. 2022. Küszvágó csér. – In: Szép T., Csörgő T., Halmos G., Lovászi P., Nagy K. & Schmidt A. (szerk.) Magyarország madáratlasza. 2., javított és kiegészített kiadás. – Agrárminisztérium, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Budapest, pp. 291–292.

Fajok elterjedése

Sáv bezárása