Ugrás a tartalomhoz

nagy színjátszólepke

Adatok

Magyar név: nagy színjátszólepke

Latin név: Apatura iris

Tágabb kategória, magyar: Ízeltlábúak (törzs)

Tágabb kategória, latin: Arthropoda (phylum)

Szűkebb kategória, magyar: Lepkék (rend)

Szűkebb kategória, latin: Lepidoptera (ordo)

Fokozottan védett: nem

Természetvédelmi érték: 50 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1982

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

További információk

Tarkalepkefélék családja (Nymphalidae)
 
 
Nagy színjátszólepke (Apatura iris)
A szárnyfesztávolsága 60-70 mm. Elülső szárnya csúcs irányában megnyúlt, a csúcs kihegyesedő és kissé ferdén lemetszett. Hátulsó szárnya a belső szöglet felé megnyúlt. Az elülső szárnyon a cu ér közelében lévő, hátulsóra cu2 és a belső ér között elhelyezkedő kis szemfolt a jellemző. A hátulsó szárnyának fonákján végig futó széles, fehér szalag belső oldala majdnem egyenes, csupán a külső oldala ugrik ki fogszerűen az m3 ér mentén. Alapszíne feketésbarna. Az elülső szárny harántsávját alkotó fehér foltok sora meg-megszakad, a szemfoltot felül és kívül egy-egy fehér petty határolja. Hátulsó szárnyán a harántsáv teljes, a szemfoltot vörös gyűrű veszi körül, a szárnyak fekete szegélye mögött szennyes fehér, elmosódott ívek sora látható, amelyet a szárny belseje felé nagy fekete háromszögletes foltok kísérnek. Csak a hím irizál ibolyás-kéken, a nőstény nem, utóbbi alapszíne barna. Elülső szárnyának fonákja részben bíborszínű, részben ibolyás-barna, a fehér rajzolat kiterjedtebb, a szegély szürke, a szemfolt kerete vörös, a fekete írisznek kék pupillája van. Hátulsó szárnyának fonákján a fehér harántsávot belülről keskeny, kívülről keskeny kávébarna-bíborvörös csík kíséri, amely pirosba majd szürkébe megy át. A szemfolt apró, színei olyanok, mint az elülső szárnyon, a tőtér és a belső szegély kékesszürke.
Hasonló faj: A kis színjátszólepke (Apatura ilia ilia) formája.
Hazánkban elsősorban domb és hegyvidékeink hűvösebb patakvölgyeiben fordul elő, de ismertek síkvidéki adati is (pl. Boronkai Tájvédelmi Körzet, Lónyai-erdő).Élőhelyei üde hegy- és dombvidéki gyertyános tölgyesek, ligeterdők.
Hernyójának tápnövénye különböző bokorfűz fajok, elsősorban a kecskefűz (Salix capraea), és rekettyefűz (Salix cinerea). Imágója június elejétől július végéig (augusztus végéig) repül, a rajzáscsúcs július elejére esik.
 
Leírás forrása:
Bálint Zsolt & Gubányi András & Pitter Gábor (2006): Magyarország védett pillangóalakú lepkéinek katalógusa. A Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteménye alapján – Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest. 136 pp.
Gozmány László Dr. (1968): Nappali lepkék – Diurna in Magyarország Állatvilága – Fauna Hungariae XVI. kötet – Lepidoptera, 15. füzet. Akadémia kiadó, Budapest. 205 pp.
 
Kép(ek) forrása:
http://kitaibel.hu/lepidopterology/nappali/page86aa.html
 

Fajok elterjedése

Galéria

Galéria

Sáv bezárása