Ugrás a tartalomhoz

tüskés vértecs

Adatok

Magyar név: tüskés vértecs

Latin név: Cetraria aculeata

Tágabb kategória, magyar: Tömlősgombák (törzs) - zuzmók

Tágabb kategória, latin: Ascomycota (phylum) - lichenes

Szűkebb kategória, magyar: Parmeliaceae (család)

Szűkebb kategória, latin: Parmeliaceae (familia)

Fokozottan védett: nem

Természetvédelmi érték: 5 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 2005

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 9. melléklet

További információk

Jellemzés:
A telep 2–4(–10) cm magas, bokros, felálló vagy elfekvő lebenyei gömbölyded párnácskákat, az aljzathoz többnyire lazán kapcsolódó, apró bokrocskákat, görgethető „ördögszekereket” képezhetnek. Az ágacskák 1–4 mm szélesek, többé-kevésbé hengeresek, dichotomikusan vagy szabálytalanul elágazók, az apróbb oldalágak berzedten állók. Felszínük sima vagy gödörkés, fényes vagy ritkábban matt, sötétbarna, vörösesbarna vagy sárgásbarna, tövük felé gyakran vöröses árnyalattal. Az ágakon ritkábban hosszabb pillák, gyakrabban apró kinövések figyelhetők meg. A fehéres álcifellák (pszeudocifellák) a főágakon 1 mm × 0,1–0,4 mm nagyok, az oldalágakon kisebbek. Termőtestei zeorin-típusú apotéciumok, ritkán fejlődnek ki, vörösesbarnák vagy sötétbarnák, 2–5 mm átmérőjűek. A piknidiumok a kinövések csúcsán fejlődnek, körte alakúak, faluk sötéten pigmentált, a konidiumok (piknospórák) 7–7,5 × 0,5–0,8 μm méretűek. A bélréteg és az álcifellák nem adnak színreakciót (Pd–, K–, KC–, C–, UV–), alifás zsírsavakat (licheszterinsav, proto-licheszterinsav) tartalmaz, amelyeket vékonyréteg-kromatográfiával lehet kimutatni.

Felismerhetőség:
Viszonylag könnyen felismerhető, gyakorlatilag a hazai zuzmófajok egyikével sem téveszthető össze. Legjellegzetesebb bélyege a fényes barna, vékony ágacskákból álló apró bokros telep. Az ugyancsak bokros telepű, talajlakó, barnán elszíneződött Cladonia fajoktól azok eltérő kémiai anyagaiban különbözik.

Növekedési forma:
Bokros telepű zuzmó.

Élőhely:
Széles ökológiai amplitúdóval rendelkező faj, általában nyílt területeken, zuzmógazdag fenyéreken, hegyvidéki, alhavasi vagy havasi gyepekben, ill. homokdűnéken élő, talajlakó zuzmó. Hazánkban elszórtan fordul elő homokpusztagyepek, ill. sziklagyepek fűcsomói között, kopár területeken.



Elterjedtség:
Fő elterjedési területe az északi félteke mérsékelt övébe esik, elsősorban Nyugat- és Észak-Európa területére koncentrálódik. Hazánkban és a tőlünk keletre eső kontinentális területeken gyakorisága és elterjedtsége drasztikusan lecsökken. A régi hazai lelőhelyek zöme a Vác–Göd–Vácrátót háromszögben a Sződ környéki homokbuckás területekre koncentrálódik. Emellett a Bakonyból és a Velencei-hegységből ismert néhány korábbi adata. A vácrátóti és a velencei-hegységi lelőhelyén sikerült ma is élő populációit fellelni, és további élőhelyeit fedeztük fel a Bakony és a Vasi-Hegyhát területén is.

Veszélyeztetettség:
Könnyen gyűjthető, könnyen felismerhető, ritka, esztétikus talajlakó faj. Élőhelyeit a gyepégetés és motokrosszozás is erősen veszélyezteti.

A védettség egyéb indoka(i):
A hazai populációk a faj európai elterjedésének ke¬leti peremén helyezkednek el.

Forrás: Mikológiai közlemények Clusiana Vol. 45. No. 1-3. (2006)
 
 

Fajok elterjedése

Galéria

Galéria

Sáv bezárása