Szinoníma: Lathyrus pannonicus (Jacq.) Garcke subsp. austriacus (Crantz) Maly
Termet: 20–60 cm Életforma: Hemikryptophyta
Leírása:
Közepes termetű (20–60 cm magas), kopasz növény. Levelei párosan szárnyasan összetettek (2–3 pár); a levélgerinc kis levélkében (ún. sertében) végződik. A levélkék 3–6 cm hosszúak, alakjuk keskeny-lándzsás vagy szálas-lándzsás. A pálhalevelek legfeljebb kissé hosszabbak, mint a levélnyél. A virágok kb. 1,5 cm nagyok, laza fürtben állnak, számuk 4–7(–10). A murvalevélnél a közös virágkocsány rendszerint hosszabb. A bibeszál egyenletesen vastag. Két jól elkülöníthető alfaja van: a subsp. pannonicusnál a csészefogak pillásak, a párta később is fehéres vagy rózsás. A subsp. collinusnál a csésze fogai alig pillásak, a párta a virágzás vége felé megbarnul. Terméseik kopasz hüvelyek.
Virágzása:
április – május / (V –) VI – VII.
Élőhelye:
Mindkét alfaja mészkedvelő; a subsp. pannonicus lápréteken, a subsp. collinus tölgyesekben, karsztbokorerdőkben, sziklai és pusztai cserjésekben, pusztafüves lejtőkön él.
Előfordulása:
Eurázsiai (-mediterrán) flóraelem.
Zemplén, Aggteleki-karszt, Bükk, Mátra, Cserhát, Börzsöny, Naszály, Visegrádi-hegység, Pilis, Budai-hegység, Tétényi-sík, Gerecse, Vértes, Bakony, Bakonyalja, Pannonhalmi-dombvidék, Balaton-felvidék, Mecsek, Villányi-hegység, Soproni-hegység Balfi-dombvidék, Belső-Somogy, Tolnai-hegyhát, Kis-Alföld, Hevesi-sík.
Megjegyzés:
A subsp. collinus délkelet-európai alfaj. Habitusra és virágszínre nagyon hasonló hozzá a pelyhes sápadt lednek (Lathyrus pallescens), de ennek bibeszála kiszélesedő. A többi rokon fajnál a levelek, levélkék alakja vagy (és) a virágok színe más.
Veszélyeztetettsége: V: 5; H: 1, ill. 3;
Forrás:
Vojtkó András, in Farkas Sándor (szerk.) 1999: Magyarország védett növényei. Mezőgazda Kiadó, Bp., Király Gergely in Király Gergely (szerk.) 2009: Új magyar füvészkönyv. Magyarország hajtásos növényei. Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság, Jósvafő.