Ugrás a tartalomhoz

tarka imola

Adatok

Magyar név: tarka imola

Latin név: Centaurea triumfettii

Tágabb kategória, magyar: Zárvatermők (törzs)

Tágabb kategória, latin: Angiospermatophyta (phylum)

Szűkebb kategória, magyar: Fészkesek (család)

Szűkebb kategória, latin: Asteraceae (familia)

Fokozottan védett: nem

Természetvédelmi érték: 5 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1993

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 1. melléklet

További információk

Szinoníma: Centaurea triumfettii All. subsp. aligera (Gugl.) Dost.
 
 
Termet: 20-50 cm. Életforma: Hemitherophyta
Leírása:
20–50 (–60) cm magas, a virágzatok kivételével fehéren vagy szürkén, pókhálósan gyapjas, évelő növény. Az alsó levelek tojásdad-lándzsásak vagy visszás-tojásdadok, épek vagy egy-két pár karéjúak; virágzáskor is megvannak. A szárlevelek megnyúlt lándzsásak, hegyesek, a következő levélig szélesen lefutók. A hajtások rendesen egyfészkűek. A fészek csak csöves virágokból épül fel. A szélső meddő virágok nagyobbak, sugárzók, kékesibolya színűek, a belső virágok világosabb pirosasibolyák. A vackot borító fészekpikkelyek szélén rojtos függelék található, melynek csatlakozó ép része fekete vagy barna, lefutó, 1–1,5 mm széles; a rojtok hosszabbak, világos színűek. A fészekörv (fészekpikkelyekkel borított vacok) 12–17 mm széles.
 
Virágzása:
május – július / (VI –) VII – VIII (– IX.)
 
Élőhelye:
Inkább mészkedvelő; száraz sziklagyepek és lejtősztyeprétek, száraz tölgyesek és cserjések, ritkán homokpusztai rétek, irtásrétek növénye.
 
Előfordulása:
Dél-eurázsiai-mediterrán flóraelem.
Zemplén, Cserehát, Aggteleki-karszt, Putnoki-dombvidék, Bükk, Mátra, Pilis, Budai-hegység, Bakony, Bakonyalja, Mecsek, Soproni-hegység, Belső-Somogy, Hevesi-sík, Mezőföld, Hajdúság, Nyírség.
 
Megjegyzés:
Több imolafaj és hasonló egyéb fészkes faj él hazánkban, de ezektől jól elkülönül molyhos levelei és a fészekpikkelyek függeléke alapján. Nem védett alfajának (subsp. stricta) alsó levelei megnyúlt-lándzsásak, virágzáskor elszáradnak, szárlevelei gyakran nem futnak le a következő levélig; a fészekpikkely függeléke barna, keskenyebb (0,7 mm); a fészekörv nagyobb, 18–25 mm széles.
 
Veszélyeztetettsége: V: 5; H: 1;
 
 
Forrás:
Dénes Andrea, in Farkas Sándor (szerk.) 1999: Magyarország védett növényei. Mezőgazda Kiadó, Bp., – Király Gergely-Penksza Károly in Király Gergely (szerk.) 2009: Új magyar füvészkönyv. Magyarország hajtásos növényei. Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság, Jósvafő.
 

Fajok elterjedése

Galéria

Sáv bezárása