Ugrás a tartalomhoz

magyar fehérlepke

Adatok

Magyar név: magyar fehérlepke

Latin név: Pieris mannii

Tágabb kategória, magyar: Ízeltlábúak (törzs)

Tágabb kategória, latin: Arthropoda (phylum)

Szűkebb kategória, magyar: Lepkék (rend)

Szűkebb kategória, latin: Lepidoptera (ordo)

Fokozottan védett: nem

Természetvédelmi érték: 50 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1982

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

További információk

Fehérlepkefélék családja (Pieridae)
 
 
Magyar fehérlepke (Pieris mannii, syn.: Pieris mannii reskovitsi)
A szárnyfesztávolsága: 39-46 mm. Csápja vékony, a bunkó széles tojásdad. Tora szőrös, a szőrzet szétterül, potroha viszonylag rövid. Elülső szárnya széles, csúcsa tompa vagy kihegyesedő. Elülső szárnyának csúcsterén a fekete folt nagy, majdnem négyzet alakú, olykor megnyúlt és a külső szegély mentén legalább a cu1 ér végéig terjed.
A hím elülső szárnya krétafehér, rajzolata többé-kevésbé megegyezik a sziklai fehérlepkéével (Pieris ergane), de sokkal sötétebb, kormosfekete. A hátulsó szárny sötét foltja a felső szegélyen az rr ér végződésénél nagy háromszögletes vagy megnyúlt ék alakú. A szárnyak fonákja megegyezik a sziklai fehérlepkéével (Pieris ergane), de színe élénkebb, tisztább szalmasárga, az m3-cu1 érközben ülő fekete petty pedig ugyanolyan erős, mint a szárny felszínén. A nőstény homályosabb krétafehér, minden sárga árnyalat nélkül, rajzolata többé-kevésbé megegyezik a sziklai fehérlepkéével (Pieris ergane), de sokkal terjedelmesebb, mélyen lenyúlik a külső szegély mentén, a rajzolati elemek pedig kormosfeketék. A tőtér behintése erős, a belső szegélyen sötét, elmosódott csík nyúlik az alsó pettyig. Hátulsó szárnya olyan, mint a hímé, de elülső szárnyán két fekete petty van.
 
Dél-európai és Kisázsiai faj, amely Magyarországon csak a Bükk-hegységben és a Tornai Karszton fordult elő. Hazai állományai kipusztultak!
Élőhelyei fellazuló száraz lomboserdők és cserjések voltak. Irodalmi adatok szerint a tápnövénye a szárölelő pajzstok (Peltaria alliacea), hazánkban a réti kakukktorma (Cardamine pratensis) lehetett és dercevirágról (Cardaminopsis arenosa) is nevelték. Két nemzedékének imágói áprilistól májusig valamint júliustól augusztusig repül.
 
Leírás forrása:
Bálint Zsolt & Gubányi András & Pitter Gábor (2006): Magyarország védett pillangóalakú lepkéinek katalógusa. A Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteménye alapján – Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest. 136 pp.
Gozmány László Dr. (1968): Nappali lepkék – Diurna in Magyarország Állatvilága – Fauna Hungariae XVI. kötet – Lepidoptera, 15. füzet. Akadémia kiadó, Budapest. 205 pp.
 
Kép(ek) forrása:
http://www.biolib.cz/en/image/id9917/
 

Fajok elterjedése

Sáv bezárása