Ugrás a tartalomhoz

hegyi törpeboglárka

Adatok

Magyar név: hegyi törpeboglárka

Latin név: Cupido osiris (=sebrus)

Tágabb kategória, magyar: Ízeltlábúak (törzs)

Tágabb kategória, latin: Arthropoda (phylum)

Szűkebb kategória, magyar: Lepkék (rend)

Szűkebb kategória, latin: Lepidoptera (ordo)

Fokozottan védett: nem

Természetvédelmi érték: 50 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1982

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

További információk

Boglárkalepke-félék családja (Lycaenidae)
 
 
Hegyi törpeboglárka (Cupido osiris, syn: Licaena sebrus, Cupido sebrus)
A szárnyfesztávolsága 25-30 mm. Elülső szárnyának fonákján a szemfoltok ugyanakkorák, mint a hátulsóén. A szárnyai felül liláskékek, a nőstényé barnák, szárnyainak tőterén csillogó kék pikkelyek helyezkednek el, a szárnyak egyébként teljesen rajzolatmentesek. Mindkét ivar hátulsó szárnyán nincs farkinca. A hátulsó szárny fonákján a kígyózó foltsorból hiányzik fölülről a második folt. Alapszíne tiszta porszürke. A hátulsó szárny foltsorából több folt is hiányozhat.
Hasonló fajok: A nősténye hasonlít a törpeboglárkára (Cupido minimus). A törpeboglárka hímjének felszíne ibolyáskék, a nőstényé barna, kékes behintéssel. A fonákja világosszürke, tövénél kékes behintéssel, apró fehérgyűrűs fekete pöttyökkel. Hátulsó szárnyán nincs farkinca. Hasonló faj lehet még a bengeboglárka (Celastrina angiolus) és az aprószemes boglárka (Polyommatus semiargus).
Dél-Európában és Ázsiában terjedt el, hazánkban az Északi-középhegység egyes pontjain fordul elő (Cserhát, Bükk, Aggteleki-karszt). Középhegységi sziklagyepekben, száraz, bozótos, déli fekvésű hegyoldalakon, kizárólag mészkövön előforduló lepkénk.
Hernyójának tápnövényei baltacím-fajok (Onobrychis spp.), elsősorban a homoki baltacím (Onobrychis arenaria) és a dudafürt (Colutea arborescens), amelynek virágzatában táplálkozik. Évente két nemzedéke repül, az első májusban, míg a második generáció júliusban rajzik.
 
Leírás forrása:
Bálint Zsolt & Gubányi András & Pitter Gábor (2006): Magyarország védett pillangóalakú lepkéinek katalógusa. A Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteménye alapján – Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest. 136 pp.
Gozmány László Dr. (1968): Nappali lepkék – Diurna in Magyarország Állatvilága – Fauna Hungariae XVI. kötet – Lepidoptera, 15. füzet. Akadémia kiadó, Budapest.
www.macrolepidoptera.hu
http://kitaibel.hu/lepidopterology/
 
Kép(ek) forrása:
http://kitaibel.hu/lepidopterology/nappali/page50.html
 
 

Fajok elterjedése

Sáv bezárása