Ugrás a tartalomhoz

atracélcincér

Adatok

Magyar név: atracélcincér

Latin név: Pilemia tigrina

Tágabb kategória, magyar: Ízeltlábúak (törzs)

Tágabb kategória, latin: Arthropoda (phylum)

Szűkebb kategória, magyar: Bogarak (rend)

Szűkebb kategória, latin: Coleoptera (ordo)

Fokozottan védett: igen

Természetvédelmi érték: 100 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1993

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

Irányelvek: Élőhelyvédelmi Irányelv II., Élőhelyvédelmi Irányelv IV.

További információk

Méret: 6-10 m.
 
 
Külalak: Fekete alapszínű testét mindkét nemnél szürkésfehér csomókba tömörülő szőrzet borítja. A nőstények szőrözöttsége párzás után lekophat, főleg a toron és a szárfedők középvonalában. Előtora és csápjai, az első 2 sötétszürke csápíz kivételével, vöröses csíkozásúak. A hímek kisebbek és karcsúbbak, mint a nőstények.
 
Élőhely: Tápnövénye a kék atracél löszgyepekhez kötődik, így ezzel a bogárfajjal s csak ott találkozhatunk.
 
Előfordulás: Délkelet-Európában, elsősorban Magyarország, Románia, Bulgária és a Balkán-félsziget északi részén őshonos. Hazánk területén Baranya és Békés megye területéről ismerjük egy-egy élőhelyét.
 
Aktivitási periódus: Áprilistól júniusig.
 
Biológia: Az atracélcincér erősen kötődik egy ritka és jellegzetesen löszpusztai növényhez a kék atracélhoz (Anchusa barrelieri). A lárva csak ennek a növénynek a szárában és gyökereiben képes kifejlődni, de a kifejlett állatok is a növényeken élnek. A nőstények a növény szárán rágott nyíláson juttatják be petéiket a növény belső, védett részeibe. Egy növénybe csak egy-két petét helyeznek. A lárvák a növény testében telelnek át, majd a kifejlett állatok a már virágzó növényekre másznak, hogy párt találjanak. A hímek repülve keresik párjukat. Veszély esetén repüléssel próbálnak elmenekülni, de ha erre nincs idejük, akkor ledobják magukat a tápnövényről és halottnak tettetik magukat. A löszgyepek feltörése és a tápnövény megfogyatkozása okozta a faj visszaszorulását. De veszélyeztető tényezőként említhető az élőhelyek gyomosodása, cserjésedése, az intenzív mezőgazdasági tevékenység (pl.: gyomirtózás) és az égetés.
 
 
Ref.:
Kovács T. (2005): Adatok a Pilemia tigrina (Mulsant, 1851) magyarországi elterjedéséhez és életmódjához (Coleoptera: Cerambycidae). Folia Historico Naturalia Musei Matraensis 29:145-150.
 

Fajok elterjedése

Galéria

Sáv bezárása