Ugrás a tartalomhoz

nagy tűzlepke

Adatok

Magyar név: nagy tűzlepke

Latin név: Lycaena dispar

Tágabb kategória, magyar: Ízeltlábúak (törzs)

Tágabb kategória, latin: Arthropoda (phylum)

Szűkebb kategória, magyar: Lepkék (rend)

Szűkebb kategória, latin: Lepidoptera (ordo)

Fokozottan védett: nem

Természetvédelmi érték: 50 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1982

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

Egyezmények: Bern II.

Irányelvek: Élőhelyvédelmi Irányelv II., Élőhelyvédelmi Irányelv IV.

További információk

Boglárkalepke-félék családja (Lycaenidae)
 
 
Nagy tűzlepke (Lycaena dispar, Syn.: Lycaena dispar rutilus, Chrysophanus dispar var rutilus, Lycaena dispar hungarica)
A szárnyfesztávolsága 32-40 mm, lényegesen nagyobb a többi tűzlepke-fajnál (Lycaena spp.). A hím elülső szárnyán a sejtvégi folt éles, a sejt másik foltja igen apró, a nőstényén csak a belső foltsor látható, a szegélyfoltsort elnyomja a külső sötét szegély. A hím szárnyai felülről aranyló tűzvörösek, az elülső szárny szegélye keskeny, legszélesebb a csúcs körül, a hátulsó szárnyon az analis tér barna, a szegélyfoltsorból csak a külső fekete pontsor látható. A nőstény elülső szárnya tompább sárgásvörös, a sejt két foltja, a belső foltsor és a külső szegély széles fekete behintése erős. Hátulsó szárnya barnásfekete, a külső szegélyfoltsor vörös szalagja szembetűnő és élénk színezetű. Az elülső szárny erei feketék, a hátulsóéi vörösek. Mindkét ivar elülső szárnyának fonákja halvány sárgásvörös, a szegélyfoltsorból csak a belső ívfoltok látszanak; a hátulsóé hamvasszürke, a tő körül kékesszürke, a rajzolat élénk és teljes.
Hasonló faj az aranyos tűzlepke (Lycaena virgaureae balcanica).
Euroszibériai areatipusú, higrophil faj, amely a zonális erdőssztyepet kísérő nedves réteken, mocsár- és lápréteken korábben egész Európában számos helyen gyakori volt. Magyarország vizes élőhelyein (így láp-, mocsár- és turjánréteken, ártéri nedves réteken, patak- és folyóvölgyek mentén, csatornaparton) még általánosan elterjedt, gyakori lepke. Élőhelyei sík- és dombvidéki nedves élőhelyeken, de másodlagos területeken is meghonosodott.
tápnövényei különböző lórom fajok (Rumex spp.), elsősorban tavi lórom (Rumex hydrolapathum), ritkábban a vízi lórom (Rumex aquaticus). Két nemzedéke van (május-június, július-augusztus), az első nemzedék nagyobb, mint a többi.
 
Leírás forrása:
Bálint Zsolt & Gubányi András & Pitter Gábor (2006): Magyarország védett pillangóalakú lepkéinek katalógusa. A Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteménye alapján – Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest. 136 pp.
Gozmány László Dr. (1968): Nappali lepkék – Diurna in Magyarország Állatvilága – Fauna Hungariae XVI. kötet – Lepidoptera, 15. füzet. Akadémia kiadó, Budapest.
www.macrolepidoptera.hu
http://kitaibel.hu/lepidopterology/
 
Kép(ek) forrása:
http://kitaibel.hu/lepidopterology/nappali/page82.html
 
 

Fajok elterjedése

Galéria

Sáv bezárása