Ugrás a tartalomhoz

Magyarország földrajzi középpontja természetvédelmi terület

Adatok

Törzskönyvi szám: 167/TT/78

Megye: Pest

Település: Pusztavacs

Védettségi szint: országos jelentőségű, egyedi

Védelmi kategória: természetvédelmi terület

Kiterjedése: 4,60 hektár

Ebből fokozottan védett: 0 hektár

Hatályba lépés éve: 1978

A védett természeti terület által érintett földrészletek listája

Terület elhelyezkedése

További információk

A védett természeti értékek főbb jellemzése

Magyarország földrajzi középpontja koordinátáinak megállapítását és kitűzését követően a természetvédelmi hatóság az azt körülvevő területet védetté nyilvánította. A védett terület rendeltetése, hogy:

  • maradandóan jelölje meg Magyarország földrajzi középpontját,
  • biztosítsa Magyarország földrajzi középpontjának közvetlen környezetében a táj képének megőrzését,
  • biztosítsa az ország középpontjában felállított, a tér- és időbeli tájékozódást segítő jeltorony természeti környezetét.

Az északi szélesség 47 fok 11 perc és a keleti hosszúság 19 fok 30 perc metszéspontjában épült tornyot Kerényi József tervezte, a napóra Gáti Gábor szobrász munkája. A jeltorony egy 11 méter magas, nyolcszögű gúla vasbeton vázon vörösfenyő deszkafedéssel. Tetején aranyszínű félgömb álló toronycsúcs jelöli a pontot.

Magyarország jellemző pontjai között az ország közepét a Magyar Természetbarát Szövetség is megjelölte faragott tölgyfa oszlopon álló bronz jelvénnyel. A jelvény kör alakú, zöld mezőben fehér színű Magyarországon piros pont jelzi a nevezetes helyet. A rajz háttere aranyszínű szélrózsa.

Főbb veszélyeztető tényezők, speciális védelmi feladatok

A jeltornyot 1978. december 23-án avatták fel. 1985-ig évente itt a Képes Újság hetilap nagy béketalálkozókat rendezett, amelyeken a résztvevők száma minden hazai rendezvényt felülmúlt, több százezret tett ki az ország minden részéből ideigyekvők száma. A mindenféle infrastruktúra nélküli területen táborozók, éjszakázók évente mértéktelen károkat, pusztítást okoztak. Az 1984-es botrány után az ott tervezett népünnepélyeket nem tartják meg. Jelenleg a területet különösebb veszély nem fenyegeti, de a valamennyi őrizetlenül lévő értéket tönkretevő vandalizmus károkat okoz.

Forrás: Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság

Galéria

Sáv bezárása