Sikerrel zárult a VI. Hagyomány és Természet Konferencia Hortobágyon
2009.10.27.
A mintegy 150 résztvevő 5 ország képviseletében felszólaló, rangos hazai és határon túli előadóktól összesen 27 előadást hallgathatott meg. A konferencia nemzetközi voltát az előző nap szintén itt ülésező BirdLife International Mezőgazdasági Munkacsoportjának részvétele is erősítette. A rendezvény középpontjában természeti értékeink és az általuk ihletett népművészeti, népzenei alkotások bemutatása állt. Az összefoglaló jellegű előadások ennek a kulturális örökségnek a megőrzésére, ember és táj, ember és természet harmóniájának fenntartására buzdítottak.
Külön előadássorozat hívta fel a figyelmet a hortobágyi helyszín kapcsán a pannon régió természetközeli gyepterületeihez kötődő természeti értékek és hagyományos gazdálkodási formák védelmének jelentőségére. Számos, az Európai Bizottság LIFE Nature alapja által támogatott program került itt bemutatásra. A konferencia pénzügyi alapját például a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) gyepvédelmi LIFE programja teremtette meg.
A pénteki nap fénypontja az esti daruhúzás megtekintése volt, míg szombaton a Pusztai Állatpark várta színes programkínálattal a vendégeket. Az idelátogatók a formabontó természetvédelmi előadások, néprajzi bemutatók mellett a magyar szürke marhát és más hagyományos háziállatfajtákat is megtekinthettek. Nagy attrakciót jelentett a bikavásár is. Emellett a Magyar Turizmus Zrt. munkatársai egész napos nyereményjátékkal szórakoztattak kicsiket és nagyokat, és nem maradt el a kirakodóvásár sem.
A konferencián elhangzott előadások az alábbi linkekre kattintva megtekinthetők.
HARASZTHY László: A természetvédelem szerepe a hagyományos kultúra megőrzésében
Dr. BODÓ Imre: Éghajlat-víz-legelő-külterjes gazdálkodás
MOLNÁR Zsolt: A hortobágyi szikesek a botanikus, a pásztorok és a természetvédők szemével
GENCSI Zoltán: Hagyományőrzés a gyakorlatban
KAJNER Péter: A hagyományok jövője – hogyan lehet(ne) a tájgazdálkodásból megélni?
SÜTŐ Levente: Virágok a vargyasi festett bútor motívumkincsében
BOTH József: A Vargyas-szoros természeti értékei
DÓKA Krisztina: A darudübögő motívuma a délalföldi csárdásban
TIHANYI Gábor: Szállnak a darvak
KRIZSÁN András: Kistelepülések múltja és jövője egy gyakorlati építész szemével
Felhívjuk figyelmüket, hogy az előadások további felhasználása csak az előadókkal történt egyeztetést követően lehetséges.
Támogatók: