Az Év Emlőséhez, a törpeegérhez kapcsolódó illusztrációs pályázatok
Az idei évben több korcsoportnak versenyt hirdet a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Év Emlősével, a törpeegérrel kapcsolatban „Töpörödött törpegerek” és „Törpeségében óriási” címmel.
Olvasd el, hallgasd meg az alábbi verseket, dalokat, válaszd ki, amelyik a legjobban magával ragad és készíts hozzá illusztrációt, mintha csak egy verseskötetben jelenne meg a rajz! A pályázati felhívás letölthető innen!
Olvasd el, hallgasd meg a verseket, dalokat, válassz ki egyet, képzeld magad a törpeegér birodalmába és készíts a műhöz illusztrációt, mintha csak egy verseskötetben jelenne meg az alkotásod! A pályázati felhívás letölthető innen!
Gömbfészek
A réteken, az orrunkig érő bábakalácsok, cickafarkak között, ahol szulák és szederinda szökött virágba, ott, a burjánban él ő, építőművésze a gömbfészkeknek, a fűszálból font, ide-odaringó, puha kuckónak, ahová bújni jó lenne néhanap, mert védelmeznek a gömbölyű burkok. A törpeegerek hogy tudják ezt! A kölyköket ide rejtik, hogy a kicsinyek legyenek bent, hisz a gömbről eső és baj lepereg. Reméli a törpeegér nagy hite, hogy az égi hatalmak oly kegyesek.
Tóth Krisztina:
Egéraltató
A törpeegér selymes bajszú anyukája pici fiát egy kankalin csöpp szirmába bugyolálja.
Nyolc újszülött, csupasz testű kistestvérke várja, hogy az anyukájuk megszoptassa őket végre.
Kilenc apró törpeegér anyukája lefekteti kilenc kölykét egy parányi skatulyába.
Búth Emilia:
Törpeegér Nap Hold borzong leng a kalász fuss el bogár jön a vadász cérna farka kanyarodik pitypang szárán kapaszkodik Szirmokon lép körbe-körbe óvatosan le ne törje! Háta barna hasa fehér Fűszálak közt törpeegér Apró jószág pici falat nem féli a sas-madarat Róka elől m’ért is bújna… Álom árnyék: nincsen súlya Háta barna hasa fehér Fűszálak közt törpeegér Nagy a család haza-várja nádbuga-szösz puha párna Fészke kerek gyerektenyér hét-nyolc kölyke mind belefér Lába viszi színe rejti: álom árnyék súlya semmi Háta barna hasa fehér
Harmatcseppben törpeegér illeg-billeg nézi magát verssorok közt így szalad át fűszálon lép szellő fújja álom árnyék nincsen súlya
Lackfi János:
NINI, MIMI! Itt egy törpeegér, nini! Egész mini, neve: Mimi! Háta barna, fehér hasa, készen van a török basa. Dehogy basa… nem is busa, nehéz, mint egy… doboz gyufa! Fűrgén mászik növényeken, úszni is tud a szemtelen. Aljnövényzet között mozog fészket épít a kis pocok. Dehogy pocok… mondom, egér, ez egy rövid mesét megér. Fészkét művészien szövi, szárból, háncsból, ennyi, köszi! Selymes, bolyhos gömbforma ez, benne kilenc kicsi neszez. Vagy csak három, vagy tán hat is, a statisztika nem hamis. Kölykei vakok, csupaszak, két hét kell, s mind szabad – szalad. Eszik hajtást, rovart, gyümit, mindent, ami táplál, üdít. Évi két-háromszor fial, ne féljünk, hogy Mimi kihal… Bár ezen van róka, bagoly, a macska is csámcsog, rabol. Mimi bármilyen szapora, pusztul, s nem marad csak pora. Róka, bagoly nem csupaszív, egyenlegük is negatív. Hisz tisztán huszonötezer, hogyha Mimit reggelizel.
Gryllus Vilmos:
Törpeegér dal meghallgatható itt!
Törpeegér
Törpeegér, törpeegér, ne mássz fel a bokorra, mert elfúj a szél! Van neki jó hosszú farka, azt az ágra rácsavarja, bogyót szed és magot rágcsál, leng a bokor mint a nádszál, fújja a szél, fújja a szél, Kapaszkodik farkával a törpeegér.
Törpeegér, törpeegér, Jöhet bagoly, jöhet róka, ő sose fél! Kóró szárán van a fészke Sűrű bozót rejtekébe’, Hogyha abba belemászik, Füle, farka ki se látszik, hát sose fél! Hát sose fél!
Csöpp fészkébe bebújik a törpeegér, csöpp fészkében 8 kölykével összebújva szundikál a törpeegér.
A Vadonleső Programról
A Vadonleső Program önkéntesek bevonásával 18 védett növény- és állatfaj elterjedési és veszélyeztetettségi adatainak gyűjtését végzi, immár 2009 óta. A program keretében hét éve indították útjára az Év Emlőse kezdeményezést, minden évben izgalmas művészeti kihívások elé állítják az érdeklődő gyermekeket és fiatalokat, ezzel is felhívva a figyelmet az adott évben kiszemelt, természetvédelmi oltalom alatt álló emlősünk értékére és megőrzésének fontosságára. Jó munkát és jó szórakozást kíván a Vadonleső Program minden alkotónak akár a természetben „vadonlesés” közben, akár az íróasztalnál, alkotás során!
Sáv bezárása