Ugrás a tartalomhoz
Együttműködés
Konferencia
Rendezvény

Sikeresen lezajlott a Természetvédelmi igazgatók találkozója (NDM) az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége alatt

2024.11.06.

Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége keretén belül rendezett NDM-re (Nature Directors’ Meeting), azaz az EU-tagállamok természetvédelmi igazgatóinak találkozójára 2024. szeptember 30. és október 2. között került sor Tatán, a Kristály Imperial Hotelben és az általa üzemeltetett Pálma Rendezvényházban. A mindenkori soros elnökség által félévente rendezett informális ülés az európai uniós természetvédelmi kérdések megvitatásának legmagasabb szintű uniós fóruma. A rendezvényen 26 ország (25 EU-tagállam és 1 EFTA-tagállam [Svájc]) vett részt. A természetvédelem, erdő- és mezőgazdaság, valamint vadgazdálkodás szakterületéről érkezett 13 nemzetközi társadalmi érdekképviseleti szervezet képviselőivel, a szervezőkkel és a meghívott előadókkal együtt az összlétszám elérte a 74 főt.

A háromnapos ülést hivatalosan Rácz András természetvédelemért felelős államtitkár nyitotta meg, majd Michl József, Tata város polgármestere köszöntötte a résztvevőket. A fő megvitatandó téma a természet helyreállításáról szóló, 2024 augusztusában kihirdetett, minden tagállamban közvetlenül hatályos EU-rendelet volt, amely a maga nemében teljes újdonság, így a tagállamok, az Európai Bizottság, a társadalmi szervezetek és egyéb érdekképviseleti szervek közti együttműködés és együtt gondolkodás elengedhetetlen előfeltételei a rendeletben foglaltak sikeres végrehajtásához. A soron következő feladatokról, illetve a rendelet végrehajtását elősegítő intézkedésekről (a  két éven belül elkészítendő nemzeti természet-helyreállítási tervről, a rendelet végrehajtásához szükséges anyagi források felkutatásáról, illetve a gazdaság és a társadalom szereplőinek bevonásáról a megvalósítás során) workshopok („műhelymegbeszélések”) keretében zajlott eszmecsere.

Az esemény során terepi program keretében a résztvevők megtekintették a Tata Város Önkormányzata által működtetett Fényes tanösvényt, valamint az agostyáni Természetes Életmód Alapítvány által gondozott Természetvédelmi és Humánökológiai Oktatóközpontot, az annak részét képező ökofalut, illetve az ottani Natura 2000-területet. A második nap végén rendezett gálavacsorára a Malom és Kacsa Bisztró és Rendezvényházban került sor. Az esemény zárónapján az Európai Bizottság, az Agrárminisztérium Biodiverzitás- és Génmegőrzési Főosztálya, a Magyar Nemzeti Bank, illetve a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont felkért szakértői tartottak a rendezvény, illetve a biológiai sokféleségről szóló egyezmény (CBD) részes feleinek 2024 októberében esedékes 16. konferenciája (COP16) témájához kapcsolódó előadásokat.

A nagyszámú résztvevővel lezajlott rendezvényt jelentős aktivitás és számos hozzászólás jellemezte.

Sáv bezárása