Ugrás a tartalomhoz

Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság

PROGRAMAJÁNLAT
 
  A Hortobágyi Nemzeti Park hazánk első és legnagyobb kiterjedésű nemzeti parkja, amelyet 1973-ban alapítottak 52 ezer hektáros területen. A folyamatos bővítések révén a védett területek nagysága mára már elérte a 82 ezer hektárt. A nemzeti park 1999. december elsején elnyerte az UNESCO által adományozott „Világörökség része” megtisztelő címet. A bizottság értékelése szerint a magyar puszta máig fennmaradt kiemelkedő példája a több évezrede folyó hagyományos földhasználatnak, amely harmonikus együttélést tett lehetővé ember és természet között.
 
 
Előzetes bejelentkezés:
HNP Látogatóközpont
Tel.: 52/589-000; 52/589-321
E-mail: info@hnp.hu
További információ: www.hnp.hu
 
 
Szekerezés a Hortobágyon, világörökségi program
 
  A Hortobágy puszta Európa egyik legnagyobb nyílt füves területe, ahol a mai napig fennmaradt a legeltetéses állattartás. A puszta egykor vad vidék volt, csikósok, gulyások, juhászok birodalma. A 300 éve alapított Mátai Ménes a puszta jelképe, amely sajátos helyet foglal el Európa nemzeti és történeti ménesei sorában. Napjainkban nemzetközi hírű lótenyésztő, rendezvény- és idegenforgalmi központ. A Pásztormúzeum kiállításának megtekintését követően Máta pusztán szekértúra keretében utazhatunk vissza a múltba, megcsodálhatjuk az ősi tájat, a mai napig változatlan pásztoréletet. Megismerhetők a honos háziállatok: magyar szürke marha, mangalica sertés, vízi bivaly, nóniusz ló.
 
A hortobágyi Vadaspark meglátogatása
 
  Hortobágyi Vadaspark kiválóan alkalmas az ősi puszta vadvilágának bemutatására. Itt láthatók az ember megjelenése előtt ezen a tájon élő, de a civilizáció térhódítása miatt a területről kiszorított, illetve a nemzeti parkban ma is vadon élő állatfajok. Olyan fajokkal találkozhatunk, amelyek a földtörténeti jelenkorban a Hortobágyon bizonyítottan, vagyis paleontológiai leletek, írásos dokumentumok alapján előfordultak. A látogatás során megfigyelhető a Przewalski-ló, Heck-marha, vadszamár, farkas, sakál, pelikán, vadmacska, réti sas, keselyű.
 
  A bemutatótermi kiállításban, vitrinekben elhelyezett tárgyak, tablókon látható magyarázó szöveg és vetítés segítségével ismerhetők meg a Hortobágyról régen eltűnt fajok. A termet elhagyva a szabadban lehetőség nyílik az állatok megfigyelésére.
 
 
A páratlan madárvilág megfigyelése
 
  A Hortobágyi Nemzeti Park a területén található halastavaknak köszönhetően vált Európa egyik legismertebb madár élőhelyévé, ahol eddig több mint 300 madárfajt figyeltek meg. A halastavakat az egykori mocsarak medencéjében létesítették.
 
  Hortobágy-Halastó területén táblákkal jelzett tanösvény segít az eligazodásban, legvadregényesebb részén több pallóút és betekintő várja a természetjárókat, amelyekből jól megfigyelhető a nyílt vízi és a nádas élőhelyek madárvilága. A látványelemek között ősi halászeszközök, a bivalyok testközelből történő megfigyelését lehetővé tevő Bivalyos-tó is szerepel.

Sáv bezárása