
Elhullott védett állatot találtam
Nemcsak az élő, hanem az elpusztult vadon élő, védett állatok is sok információt nyújthatnak a természetvédelem számára: például a fajok elterjedéséről és viselkedéséről, a pusztulás körülményeinek elemzésével és némi odafigyeléssel pedig hozzájárulhatunk a fajok védelméhez.
A szabadvezetékek áldozatai
A szabadvezetékek okozta, áramütés és ütközés miatti madárpusztulás az egyik legjelentősebb emberi eredetű veszélyeztető tényező, ami mind a fészkelő, mind a hazánkon átvonuló madárfajok tömeges elhullását eredményezi.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület külön adatbázist készített a szabadvezetékek által elpusztult madarak adatainak gyűjtésére, amennyiben ilyet talál, a bejelentő űrlap (üzemeltető: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület) kitöltésével hozzájárulhat ezeknek az eseteknek a hatékonyabb megelőzéséhez.
Mérgezéses esetek
A vegyszerek által okozott mérgezések két fő típusba sorolhatók: a mérgezéses esetek egy része engedélyezett növényvédő, nem szelektív rágcsálóirtó szerek és egyéb mérgek nem megfelelő használatából ered (pl. a rágcsálóirtók nem megfelelő, kültéri, egyéb vadon élő állat számára is hozzáférhető módon történő kihelyezéséből), nem tudatosan károsítva a természetet. Ilyenkor a mérgezés célegyedei nem a csúcsragadozók, hanem elsősorban mezőgazdasági kártevők, de a mérgezett zsákmányállatok fogyasztása során a méreganyagok felhalmozódása (másodlagos toxicitás) a ragadozómadarak esetében legyengülést, pusztulást, okozhat, de még az enyhébb mérgezésnek is lehetnek hosszútávú kihatásai, például a szaporodásra (terméketlen, életképtelen tojások lerakása, betegen kikelő, akár pusztulásra ítélt fiókák). A mérgezéses esetek másik csoportjában nem engedélyezett, illetve kifejezetten tiltott szerek, mérgek illegális használatáról, tudatos természetkárosításról van szó.
Ekkor a célegyedek leggyakrabban a mérget kihelyező szempontjából „nemkívánatos” ragadozó emlősök és madarak.
Madarak ellen elkövetett bűncselekményekről adatokat az eset bejelentő felületen (üzemeltető: Magyar Madártani Egyesület) küldhet.
Gázolás, egyéb halálokok
Tavasszal számos kétéltű- és hüllőfaj indul el a vermelőhelyéről peterakó-szaporodó helyekre, útjuk során gyakran kénytelenek forgalmas közútvonalakon átkelni, amelyeken tömegesen gázolják el ezeket a védett fajokat. Számos emberi környezethez alkalmazkodott faj eshet gázolás (pl. sünök) vagy gondatlan épület felújítás, szigetelés (pl. denevérek, sarlósfecskék) áldozatául.
Az elpusztult állatok adatainak rögzítését szolgáló adatbázis (üzemeltető: Dr. Bán Miklós) célja széleskörű adatgyűjtés indítása elsősorban a vadon élő állatok pusztulási okainak elemzése miatt. Aki elpusztult állatot lát, kérjük gyűjtse és ossza meg az információt az esetről.
Egy kis odafigyeléssel megelőzhető a természeti értékeinkben okozott kártétel, a konfliktusmentes együttélésre vonatkozóan hasznos tippeket találhat a természetbarát otthon menüpontban is.