Vissza az előző oldalra
Az Európa Tanács Táj Egyezménye 11. cikke az Európa Tanács Táj Díja adományozásáról rendelkezik, a következőképpen: ”Az Európa Tanács Táj Díja helyi vagy regionális önkormányzatoknak és azok társulásainak adományozható, amelyek jelen Egyezmény valamelyik aláírója táj-politikája részeként olyan politikát vagy intézkedéseket valósított meg az adott táj védelmére, kezelésére és/vagy tervezésére, amely tartósan hatékonynak bizonyult, és így példaként szolgálhat Európa önkormányzatai számára. A kitüntetés olyan nem kormányzati szerv számára is adományozható, amely különösen sokat tett egy adott táj védelméért, kezeléséért vagy tervezéséért.”
A díj adományozásának célja
Az Európa Tanács Táj Díja olyan európai szintű megtisztelő kitüntetés, amely elismeri a helyi vagy regionális önkormányzatok, illetve társulásaik által megvalósított intézkedéseket, politikákat, továbbá a nem kormányzati szervezetek kiemelkedő hozzájárulásait a táj fenntartható védelme, kezelése és/vagy tervezése területén.
Létrehozásának célja a kitüntetettek ösztönzése arra, hogy biztosítsák az érintett tájak területének fenntartható védelmét, kezelését és/vagy tervezését. Hozzájárul ahhoz, hogy az emberek felismerjék a táj minősége felismerésének, megőrzésének, javításának a szükségességét, és a tájra ható, embereken is múló különböző fenyegető veszélyeket. Mindez elsősorban a táji értékek bemutatásán, a tájak szerepének megértetésén, vagyis a társadalom tájjal kapcsolatos felelősségének növelésén keresztül érhető el. A tájdíj adományozása támogatja a közösségi részvételt a tájpolitikát érintő döntéshozó folyamatokban is.
Az Európa Tanács Táj Díja adományozásának szabályait az Európa Tanács által felkért tagokból álló szakértői bizottság dolgozta ki. A szabályokról szóló határozatot (Resolution CM/Res(2008)3 on the Rules governing the Landscape Award of the Council of Europe) 2008. február 20-án fogadta el a Miniszteri Bizottság. A határozat magyar nyelvű fordítása itt tölthető le.
Ki pályázhat? Az Európa Tanács Táj Díjára a következő szervezetek pályázhatnak: – helyi vagy regionális önkormányzatok vagy ezek társulásai, melyek az Egyezmény valamely aláírója táj-politikája részeként olyan politikát vagy intézkedéseket valósítottak meg az adott táj védelmére, kezelésére és/vagy tervezésére, amely tartósan hatékonynak bizonyult és így példaként szolgálhat az ország vagy Európa egyéb területi önkormányzatai számára; – olyan nem kormányzati szervezetek, melyek különösen sokat tettek egy adott táj védelméért, kezeléséért vagy tervezéséért; – határ menti helyi és regionális önkormányzatok és társulásaik akkor pályázhatnak, ha a tárgyban szereplő tájat közösen kezelik.
Melyek az adományozás szakmai feltételei? A pályázónak a következő feltételeknek kell megfelelnie:
1. feltétel – Fenntartható területi fejlődés
A benyújtott, megvalósított program megfogható, dokumentálható módon járuljon hozzá a táj védelméhez, kezeléséhez és/vagy tervezéséhez. A programnak a benyújtás időpontjában már legalább három éve befejezettnek, ugyanakkor a nyilvánosság számára elérhetőnek kell lennie.
A program továbbá: – legyen része a fenntartható fejlődés politikának és legyen összhangban az érintett terület természeti, táji adottságaival; – mutassa be a környezeti, társadalmi, gazdasági, kulturális és esztétikai fenntarthatóságot; – tartalmazzon elismerésre érdemes megoldást a tájat károsan befolyásoló bármely folyamatra; – segítse a táj értékeinek megőrzését, a táj fejlődését és gazdagítását; – biztosítsa a leromlott tájak esetében minőségében új tájak kialakítását, fejlesztését.
2. feltétel – Példamutatás
Az érintett tájak védelmét, kezelését és/vagy tervezését segítő politika vagy intézkedések megvalósítása példaértékű legyen mások számára is.
3. feltétel – Közösségi részvétel
Az érintett tájak védelmét, kezelését és/vagy tervezését szem előtt tartó politika vagy intézkedések megvalósítása során be kell vonni a közösségi szereplőket, helyi és regionális hatóságokat és egyéb érintett feleket, valamint a megvalósításnak tükröznie kell a táj minőségét megőrző, fejlesztő célokat is.
A közösségi részvétel párhuzamosan két módon is történhet: – a társadalom tagjai közötti párbeszéddel és eszmecserével (például közönségtalálkozók, viták, terepi egyeztetések); – a nemzeti, regionális és helyi hatóságok által kialakított eljárások a közösség részvételére és bevonására a tájjal kapcsolatos kérdésekbe.
4. feltétel – A téma iránti fogékonyság növelése
A programnak növeli kell a civil társadalom, az egyéb nem állami szervezetek és az állami hatóságok fogékonyságát a tájak értéke és szerepe iránt.
Hogyan és mikor pályázhatok? Az Európa Tanács Táj Díja adományozására kétévente kerül sor.
A pályázatokat a tájegyezmény végrehajtásáért első helyen felelős minisztériumnak kell felterjesztenie, az angol vagy francia nyelvű pályázati anyag Európa Tanács titkárságához történő eljuttatásával. Nemzetközi zsűri javaslata alapján a Miniszteri Bizottság adományozza a tájdíjat.
A felterjesztett nemzetközi pályázatok itt tekinthetőek meg.
A példaértékű munkák népszerűsítéséről a Miniszteri Bizottság CM/Res(2017)18. számú határozata rendelkezik.
Sáv bezárása