Vissza az előző oldalra
A tájvédelem szerteágazó feladatköre a tájak karakterének fontos összetevőjét jelentő, ezáltal a tájak esztétikai adottságaira is jelentős hatást gyakorló egyedi tájértékek megőrzésére is kiterjed.
A természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény (Tvt.) 6. § (3) bekezdése értelmében egyedi tájértéknek minősül az adott tájra jellemző természeti érték, képződmény és az emberi tevékenységgel létrehozott tájalkotó elem, amelynek természeti, történelmi, kultúrtörténeti, tudományos vagy esztétikai szempontból a társadalom számára jelentősége van.
Az egyedi tájértékek megállapítása és nyilvántartásba vétele a Tvt. értelmében a nemzeti park igazgatóságok feladata. A már nyilvántartásba vett egyedi tájértékek száma folyamatosan bővül, ahogy egyre több település területét tudják bevonni az igazgatóságok a felmérésbe. Emellett figyelembe kell venni azt a tényt is, hogy az egyedi tájértékek állapota változhat, új egyedi tájértékek jöhetnek létre, illetve sajnálatos módon meg is szűnhetnek már nyilvántartásba vett egyedi tájértékek, így a felmérés valóban folyamatos feladatot jelent.
Az egyedi tájértékek felmérésének távlati szakmai célja a települési helyi közösségek számára fontos kultúrtörténeti, természeti és táji értékek felkutatása, állapotuk rögzítése hosszú távú megőrzésük, fenntartásuk és bemutatásuk érdekében.
Az egyedi tájértékek megőrzését a jogi szabályozás oldaláról az alábbi intézkedések biztosítják.
A Tvt. értelmében:
A településkép védelméről szóló 2016. évi LXXIV. törvény értelmében:
A településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet értelmében:
Az egyedi tájértékek megállapítása és nyilvántartása országos szinten egységes elvek mentén történik, az MSZ 20381:2009 sz. Természetvédelem. Egyedi tájértékek kataszterezése c. szabvány alapján. A felmérés a gyakorlatban helyszíni (terepi) bejárással valósul meg, amelynek során az igazgatóság munkatársai és/vagy megbízott szakemberek a szabványban rögzítettek alapján
Az egyedi tájértékekről fényképek készülnek, jellemzőiket, helyzetüket, állapotukat pedig a szabványban meghatározott adattartalom szerint rögzítik.
Az igazgatóságok által nyilvántartásba vett egyedi tájértékek adatai a Természetvédelmi Információs Rendszer közönségszolgálati oldalán elérhető interaktív térképen böngészhetőek.
Sáv bezárása