
Természetiskola
A minősített természetiskolai létesítmények és programszolgáltatások listája
[Minősített bázishelyek]
[Minősített oktatóhelyek]
[Minősített mobilprogramok]
A nemzeti park igazgatóságokhoz kötődő erdei iskolai programszolgáltatás
A Természetiskolák minősítési rendszerének megalapozása
A nemzeti park igazgatóságok Szervezeti és Működési Szabályzata értelmében az igazgatóságok állami feladatként ellátott alaptevékenységeik körében ellátják a természetvédelmi bemutató, ismeretterjesztő, valamint oktatási célú létesítmények fenntartásával és működtetésével kapcsolatos feladatokat, e mellett – ismeretterjesztő és foglalkoztató programok szervezésével – természetvédelmi oktatási, nevelési és ismeretterjesztési tevékenységeket végeznek.
A nemzeti park igazgatóságok által nyújtott erdei iskolai szolgáltatás szakmai színvonala mindig példaértékűnek volt tekinthető, azonban az egységes kínálat érdekében és a növekvő minőségbiztosítási elvárásokra válaszolva egy aktuális kérdéseket és kihívásokat felvállaló minősítési rendszer kidolgozása vált szükségessé.
Az új minősítési rendszerrel elsődlegesen a nemzeti park igazgatóságok által üzemeltetett erdei iskolák, mint létesítmények, valamint az erdei iskolai programszolgáltatás minősítése, minőségbiztosításának megalapozása volt a cél. A hagyományos, meglévő értékeket megőrizve, de új névvel és bővített tartalommal folyik tovább a nemzeti park igazgatóságoknál a környezeti nevelési munka és ezen belül is az erdei iskolai programszolgáltatás. Ezt a változási/minősítési folyamatot névváltozás is megerősíti, így a nemzeti park igazgatóságoknál az új minősítési rendszernek megfelelő erdei iskolai létesítmények és programok a minősített TERMÉSZETISKOLA nevet fogják viselni, ami jobban utal az igazgatóságok tevékenységére, a táj- és természetvédelem fontosságára, valamint a táji és természeti értékek bemutatásában végzett több évtizedes munkára.
A minősítési kategóriák meghatározásánál figyelembe vettük az elmúlt tíz év tapasztalatait, az iskolák részéről jelentkező tendenciákat és igényeket. Vezérelvnek tekintettük, hogy a minősítés alapja elsődlegesen a szakmai tartalom és nem a meglévő infrastrukturális háttér. Az egyes minősítési kategóriák definiálása mellett meghatároztuk a kötelezően teljesítendő alapkövetelményeket, valamint azokat a kizáró tényezőket is, amelyek megkérdőjelezhetik a környezeti nevelési tevékenység szellemiségét és minőségét.
A tíz nemzeti park igazgatóság változatos természeti és táji adottságokkal, értékekkel rendelkezik. Azonos színvonalú bemutatásuk és a létesítmények, valamint az ott végzett szakmai, környezeti nevelői munka egységes és objektív minőségbiztosítása érdekében három lépcsős rendszert alakítottunk ki, amely a Kizáró tényezők, az Alapelveknek való megfelelés és a Plusz pontok rendszeréből épül föl.
Az alapelvek meghatározásával a TERMÉSZETISKOLA névhez kapcsolódó szakmai és infrastrukturális követelmények (magas) szintjét kívántuk rögzíteni. Fontosnak tartottuk, hogy a bevezetésre kerülő TERMÉSZETISKOLA elnevezés használatára való jogosultság minden esetben a magasan pozícionált szakmai színvonal garanciáját jelentse. Ezt a megközelítést hivatott biztosítani a minősítési rendszerben a következő alapelveknek való megfelelés.
Az alapelvek a kizáró tényezőkre tekintettel, az egyes minősítési kategóriákkal összhangban lettek meghatározva.
Általános alapelveket rögzítettünk, amelyek minden minősítendő létesítményre és szolgáltatásra vonatkoznak:
- természetvédelmi szemlélet, a helyszín és környékének táji, természeti adottságain, értékein alapuló bemutatási, oktatási, környezeti nevelési tevékenység;
- a program elsődlegesen a tanítási időszakban valósul meg;
- életkori sajátosságok figyelembevétele mind a tematika és időbeosztás, mind az infrastruktúra biztosítása terén;
- a programok legalább 60 %-ban szabad téren valósul meg (kivéve extrém időjárási viszonyokat) és rugalmasan adaptálhatók az időjárás változásaihoz;
- tapasztalati tanulás és élménypedagógia eszközeinek alkalmazása;
- a programok legalább 70 %-a saját megvalósítású, vagy a nemzeti park igazgatóság szakmai irányítása mellett, állandó szerződéssel rendelkező partner szolgáltatja;
- a környezettudatosság és a fenntarthatóság szempontjai érvényesülnek mind a programok szervezése, mind az oktató- és bemutatóhelyek, valamint a terepi infrastruktúra vonatkozásában;
- biztonságos és balesetveszély-mentes program- és infrastruktúra kialakítás;
- a programok összhangban vannak a Nemzeti Alaptantervvel;
- a visszajelzések dokumentálása (tanár és diák résztvevők elégedettségének mérése);
- személyi feltételek folyamatos biztosítása a terepi adottságok, a csoport életkora és a program sajátosságainak megfelelően, célérték lehetőség szerint legfeljebb 20 fő/környezeti nevelő;
- az iskolás csoportok (tanítási időszakban, hétfőtől péntek délig, vagy előzetes bejelentkezés esetében) elsőbbséget és lehetőség szerint kizárólagosságot élveznek;
- a környezettudatosság és a fenntarthatóság szempontjai érvényesülnek a szállás kialakítása és üzemeltetése vonatkozásában.
A minősítési alapelvek érvényesítését szolgáló értékelési szempontok tematikus bontása a következő:
- Infrastruktúra
- Oktatási helyszínek (programhoz szükséges infrastruktúra /beltéri, kültéri és terepi/)
- Tárgyi feltételek (interpretációs eszközök, kiadványok stb.)
- Szálláshely
- Étkeztetés
- Személyi feltételek
- Programok, azon belül a modulok, foglalkozások
- Környezettudatosság (létesítmények és programok vonatkozásában egyaránt) és helyi identitás, térségfejlesztés
- Kommunikáció
A Természetiskolák működésével, programfelépítésével kapcsolatos sarokpontok rögzítése is megtörtént, pl.: a foglalkozások korosztályokhoz igazított időtartama, a 3−5 napos erdei iskolai programszolgáltatás keretében biztosított foglalkozások számának alsó határa.
A pluszpontok a minősítés „finomra hangolását” teszik lehetővé annak érdekében, hogy az egyes létesítmények előbbieken felüli további szolgáltatásait, egyedi/helyi adottságokhoz alkalmazkodó speciális kínálatát, valamint a környezeti nevelők aktivitását (pl. saját fejlesztésű elemek, játékok, foglalkoztató füzetek) is külön értékelni lehessen.
Minősítési kategóriák
Minősített nemzeti parki természetiskola – bázishely
A minősített nemzeti parki Természetiskola – Bázishely, megfelelő személyi feltételekkel, kül- és beltéri infrastruktúrával, valamint szállás és étkezés biztosításával alkalmas az adott nemzeti park igazgatóság működési területének természeti és táji értékein alapuló, valamint a természetvédelem és a környezeti nevelés alapelvének megfelelő témakörökben 3−5 napos erdei iskolai szolgáltatás megvalósítására.
Minősített nemzeti parki természetiskola – oktatóhely
A minősített nemzeti parki Természetiskola – Oktatóhely, megfelelő személyi feltételekkel, kül- és beltéri infrastruktúrával, szálláshely nélkül, – lehetőség szerint étkezési lehetőség biztosításával/közvetítésével – alkalmas az adott nemzeti park igazgatóság működési területének természeti és táji értékein alapuló, valamint a természetvédelem és a környezeti nevelés alapelvének megfelelő témakörökben, akár több egymást követő napon erdei iskolai szolgáltatás megvalósítására.
Minősített nemzeti parki természetiskolai mobil program
A minősített nemzeti parki Természetiskolai Mobil Program, szakszemélyzet lebonyolításában speciális helyszínen, valamint a programhoz tartozó speciális eszközpark kitelepítésével külső helyszíneken megvalósítva alkalmas az adott nemzeti park igazgatóság működési területének természeti és táji értékein alapuló, valamint a természetvédelem és a környezeti nevelés alapelvének megfelelő témakörökben erdei iskolai programszolgáltatás megvalósítására. Időtartama legalább 2 tanóra, legfeljebb 6 tanóra. A mobil program kiegészítő jelleggel kapcsolható bázishely, illetve oktatóhely kínálatához.
A fenti elvek alapján kidolgozott minősítési rendszer lehetővé teszi az iskolák és a családok igényeihez igazítani a természetvédelmi bemutatás egyik leghatékonyabb eszközét, az erdei iskolai programszolgáltatást. A minősítési kategóriák bővítésével lehetővé válik, hogy az adott térségben működő szállásszolgáltatók is bekapcsolódhassanak, de a szakmai programok továbbra is a nemzeti park igazgatósági tudásbázisra épüljenek.
MINŐSÍTETT TERMÉSZETISKOLAI LÉTESÍTMÉNYEK ÉS PROGRAMSZOLGÁLTATÁSOK
A nemzeti park igazgatóságokhoz kötődő Természetiskolai minősítés 2022. májusában lezárt első ütemében az egyes, fent ismertetett kategóriákban a következő létesítmények és programszolgáltatások kaptak minősítést. A környezeti nevelési programokkal és a helyszínekkel kapcsolatban további információ a megadott hivatkozásokkal és e-mail címeken érhető el.
TERMÉSZETISKOLA – MINŐSÍTETT BÁZISHELY
Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
- Szalamandra Ház Erdei Iskola és Turistaszálló – Szögliget, www.anp.hu; oktatokozpont@anpi.hu
Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
- Tihanyi Levendula Erdei Iskola – Tihany Sajkod, www.bfnp.hu, versreka@bfnp.hu, bfnp@bfnp.hu
- Bakonybéli Erdőismereti Oktatóbázis és Kismesterségek Háza – Bakonybél www.bfnp.hu, pajta2002@gmail.com, bfnp@bfnp.hu
Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
- Felsőtárkányi Bábakalács Természetiskola, https://www.bnpi.hu/hu/erdei-iskola-1, erdein@bnpi.hu
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
- Hiúz Ház Erdei Iskola – Királyrét, https://www.dunaipoly.hu/hu/helyek/bemutatohelyek/hiuz-haz-erdei-iskola-es-latogatokozpont, kiralyret@dinpi.hu,
Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság
- Csapody István Természetiskola – Fertőújlak, fhnp@fhnp.hu, goda.istvan@fhnp.hu, https://www.ferto-hansag.hu/hu/kornyezeti-neveles
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
- Fecskeház Erdei Iskola– Hortobágy-Máta, www.hnp.hu/fecskehaz, postaroza@hnp.hu, fecskehaz@hnp.hu,
Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság
- Naprózsa Erdei Iskola – Fülöpháza, www.knp.hu, ronkoe@knp.hu, oktatasio@knp.hu,
- Kontyvirág Erdei Iskola – Lakitelek-Tőserdő, www.kontyvirag.hu, info@kontyvirag.hu, oktatasio@knp.hu, filotasz@knp.hu
Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság
- Ködvirág Természetiskola – Dévaványa, www.kmnp.hu, katalin.sandor.szelne@kmnp.hu, kmnp@kmnp.hu
Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság
- Harmatfű Természetiskola – Őriszentpéter, Siskaszer, www.orseginemzetipark.hu, anna.lajos@onpi.hu, onpi@onpi.hu
TERMÉSZETISKOLA – MINŐSÍTETT OKTATÓHELY
Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
- Kúria Oktatóközpont és Lovasbázis – Jósvafő, www.anp.hu; oktatokozpont@anpi.hu
- Pavletits-ház – Sárospatak, www.bodrogzug.hu, www.anp.hu, serfozo.mario@anpi.hu,
- Long-erdei Ház – Sátoraljaújhely, www.bodrogzug.hu, www.anp.hu, ,serfozo.mario@anpi.hu
Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
- Kis-Balaton Látogatóközpont – Keszthely-Fenékpuszta, www.bfnp.hu, bfnp@bfnp.hu, miklosmarianna@bfnp.hu, kisbalatonlatogatokozpont@bfnp.hu
- Berek Világa Látogatóközpont – Fonyód, www.bfnp.hu, bfnp@bfnp.hu, sitkuerzsebet@bfnp.hu
Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
- Harkály Ház Oktató-,Látogató- és Természetismereti Központ – Gyöngyös, www.harkalyhaz.hu, kovacsd@bnpi.hu
Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság
- Ős-Dráva Látogatóközpont –Szaporca, www.odlk.hu, norbert.neubauer@ddnp.hu info@odlk.hu, dunadrava@ddnp.hu
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
- Sas-hegyi Látogatóközpont – Budapest https://www.dunaipoly.hu/hu/helyek/bemutatohelyek/sas-hegyi-latogatokozpont, sashegy@dinpi.hu,
- Pilisi Len Látogatóközpont – Pilisszentiván, https://www.dunaipoly.hu/hu/helyek/bemutatohelyek/pilisi-len-latogatokozpont, pilisilen@dinpi.hu
- Szemlő-hegyi barlang – Budapest, https://www.dunaipoly.hu/hu/helyek/bemutatohelyek/szemlo-hegyi-barlang, szemlohegy@dinpi.hu
- Kökörcsin Ház Erdei Iskola – Esztergom, https://www.dunaipoly.hu/hu/helyek/bemutatohelyek/kokorcsin-haz-erdei-iskola, kokorcsinhaz@dinpi.hu, nemethsz@dinpi.hu
Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
- Kölcsey-Kende kastély – Cégénydányád oktatóhely, http://www.hnp.hu/hu/szervezeti-egyseg/turizmus/szatmarbereg/oldal/cegenydanyad-kolcsey-kende-kastely, nagyrenata@hnp.hu; , szatmarbereg@hnp.hu
- Tiszakürti Arborétum https://www.hnp.hu/hu/szervezeti-egyseg/turizmus/arboreta, , arboreta@hnp.hu
Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság
- Körösvölgyi Állatpark – Szarvas, www.kmnp.hu, krisztina.koromi@kmnp.hu, kmnp@kmnp.hu
TERMÉSZETISKOLA – MINŐSÍTETT MOBILPROGRAM
Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság
- Zöld-sziget interaktív mobilprogram www.anp.hu; oktatokozpont@anpi.hu
Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
- River’school, élet a vizekben és a vízparton mobilprogram, bfnp.hu, bfnp@bfnp.hu, magyarimate@bfnp.hu
Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
- Vidra Verda, a guruló természetbúvár mobilprogram, dobosl@bnpi.hu, vidraverda@bnpi.hu
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
- Dunavirág Vízibusz mobilprogram, https://dunaviragvizibusz.hu/, hiuzhaz@dinpi.hu,
- Tudatos Földlakó mobilprogram, www.dunaipoly.hu, pilisilen@dinpi.hu, menrathr@dinpi.hu
- Természet fürkész mobilprogram, www.dunaipoly.hu, pilisilen@dinpi.hu menrathr@dinpi.hu,
Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság
- Libalabor mobilprogram, fhnp@fhnp.hu, www.ferto-hansag.hu, goda.istvan@fhnp.hu