Vissza az előző oldalra
A hazai biológiai sokféleség állapotának korszerű módszerekkel történő nyomon követéséhez szükséges adatbázisok, módszertanok és információs rendszerek integrált fejlesztése
A projekt és az annak keretében előkészítendő fejlesztés átfogó célja a Magyarországon előforduló védett, védelemre érdemes és közösségi jelentőségű természeti értékek (fajok, élőhelyek) és területek természetvédelmi helyzetét leíró, a változások nyomon követését biztosító biotikai adatgyűjtés, tárolás és megosztás országosan egységes rendszerének kialakítása, gondoskodva arról, hogy az így megoszthatóvá váló hazai élővilággal kapcsolatos biotikai adatok, illetve eredmények a társadalom minél szélesebb rétegei számára elérhetők és felhasználhatók legyenek, az állami természetvédelem intézményrendszerén kívül és belül egyaránt. További célként jelentkezik az országos és regionális léptékű természetvédelmi biodiverzitás-monitorozással összefüggő állami feladatellátás keretrendszerének korszerűsítése, új szakmai fejlesztésekre és informatikai alapokra helyezése, az aktuálisan jelentkező hazai és nemzetközi elvárásokból eredő feladatokra történő felkészítése. A fejlesztés eredményeképp a jövőben elkészülő biotikai adatgyűjtő és megosztó rendszer a „BÁRKA” fantázianevet viseli.
Projekt alapinformációk
Projektazonosító
KEHOP-4.3.0-VEKOP-15-2021-00003
Projekt címe
A hazai biológiai sokféleség állapotának korszerű módszerekkel történő nyomon követéséhez szükséges adatbázisok, módszertanok és információs rendszerek integrált fejlesztése (projekt előkészítés)
Projekt forráskerete
34 145 000 Ft
A forrás 85%-át az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) 15%-át pedig a Magyar Állam biztosítja, 75%-ban a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program, 25%-ban pedig a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program keretében
Támogatást igénylő neve
Agrárminisztérium
A projekt időtávja
Projektelőkészítés: 2021. július 1. – 2023. június 30.
Általános célkitűzések
A előkészítő projekt 2023 júniusában zárul, a megvalósítás a 2021-2027 időszakra szóló KEHOP Plusz keretében tervezett, 2023. évi indulással.
Az előkészítő projekt szakmai eredményeinek rövid összefoglalása
Az előkészítő projekt két éve alatt (2021.07.01 – 2023.06.30.) a vállalt szakmai feladatok megvalósításra kerültek. A megvalósíthatósági tanulmány és a mellékletei valamint kapcsolódó a dokumentumok elkészültek és a végső szakmai és nyelvi korrektúrázás is lezárult.
Az NBmR felülvizsgálat megalapozásához kapcsolódó főbb eredmények:
A BÁRKA Természetvédelmi Adattár fejlesztéshez kapcsolódó eredmények:
Megtörtént a BÁRKA arculatának beszerzése, a kommunikációs terv kialakítása is.
Az előkészítő projekt zárásig folyamatosak voltak a leendő konzorciumi partnerek bevonásával, valamint a megvalósíthatósági tanulmány és mellékletei véglegesítésével kapcsolatban. Az egyeztetések nyomán elkészült a megvalósítási projekt ütemterve, cash flow-ja és költségvetése is.
Minőségbiztosítás
Az előkészítő projekt során többszintű minőségbiztosítási rendszer került kidolgozásra:
Projektmenedzsment minőségbiztosítás:
A támogatásban részesített projekt szabályos lebonyolítását a hatályos jogszabályi kereteken túl a „Konzorciumi Együttműködési Megállapodás – Támogatásban részesített projekt megvalósítására” című dokumentum is támogatni fogja. A dokumentum biztosítja a konzorciumi partnerek közötti zavartalan együttműködés feltételeit, a kötelezően előírt kölcsönös tájékoztatás, illetve információ-megosztás pedig további biztosítékot jelent arra nézve, hogy a projekt szakmai, pénzügyi és időbeli előrehaladása minden tag esetében az ütemezésnek megfelelően történjen. A konzorciumi partnereknél alkalmazott projektmenedzsment tagok az előírásnak megfelelően negyedévente egyeztetést tartanak, melyeken lehetőség lesz az esetlegesen felmerült elszámolási, szerződésmódosítási vagy beszerzési kérdéseket megvitatni, illetve – igény esetén – szupervíziót tartani és megosztani a menedzsment tapasztalatokat és a jó technikákat “good practice”.
Szakmai minőségbiztosítás:
A szakmai minőségbiztosítás két szinten folyik majd a projekt során. A belső szakmai minőségbiztosítást a partnerek rendszeresen megtartásra kerülő szakértői ülése a Projekt Integrációs Munkacsoport (PIM) ülések biztosítják majd. Emellett a projekt tényleges indulásakor megalakuló, külső szakemberekből álló szakmai tanácsadó testület a Szakmai Tanácsadó Fórum (SztTF) – amelynek civilek és az ágazatban dolgozó szakemberek is tagjai lesznek-, külső minőségbiztosító szervezetként is funkcionálni fog.
Az előkészítő projekt során elkészült szakmai tanulmányok és háttéranyagok az alábbi linken érhetők el:
Sáv bezárása