Vissza az előző oldalra
AZ AGRÁRMINISZTÉRIUM KÖZLEMÉNYE A MADÁR- ÉS DENEVÉRGYŰRŰZÉSI VIZSGÁK LEBONYOLÍTÁSÁRÓL
Az Agrárminisztérium közleménye a 2024. szeptember 28-i jeladós képzési nappal kapcsolatban
A védett állatfajok védelmére, tartására, hasznosítására és bemutatására vonatkozó részletes szabályokról szóló 348/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 2. számú mellékletének harmadik mondatában foglalt felhatalmazás alapján a következőket közöljük:
Tudnivalók a madár- és denevérgyűrűzési vizsgával kapcsolatosan
A madár- és denevérgyűrűzési vizsga jogi feltételeinek kereteit a védett állatfajok védelmére, tartására, hasznosítására és bemutatására vonatkozó részletes szabályokról szóló 348/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet 2. számú melléklete fekteti le (A madarak és denevérek természetvédelmi vagy tudományos célú gyűrűzésére jogosító vizsgáról).
Fülemüle (Luscinia megarhynchos)
1. Jelentkezési feltételek
A vizsgán az vehet részt, aki a közleményben és a fenti linken keresztül előzetesen regisztrált a vizsgára és erről visszajelzést kapott. A jelentkezéshez az alábbi adatokat kell megadni: név, fajcsoport (kivéve denevéreknél), postai cím, születési dátum, édesanyja leánykori neve, személyi igazolvány száma, e-mail cím és telefonszám. A vizsgán való részvétel feltétele, hogy a jelentkező befizette a vizsgadíj összegét (3000,- HUF) a Agrárminisztérium Magyar Államkincstárnál vezetett 10032000-01494549-00000000 számú számlájára, és ezt a rózsaszín csekkszelvény vagy az átutalási bizonylat másolatával igazolni tudja (vagyis feltölti a linken keresztül). A vizsgadíj befizetése során minden esetben fel kell tüntetni: MÁK Központi Igazgatás előirányzat felhasználási keretszámla, madárgyűrűzési vizsga díja. Bizonyos esetekben szükség lehet a két ajánlólevél és a kutatási terv feltöltésére is.
Felhívjuk a figyelmet a következőkre:
2. Választható fajcsoportok
Az egyes csoportokon belül számon kérhető fajok listája egyrészt az alábbi linkre kattintva érhető el, másrészt a madárgyűrűzési ismeretekről szóló, a honlapon elérhető dokumentum tartalmazza.
Egyéb (szűkebb) fajcsoportból akkor lehet vizsgázni, ha a jelentkező kutatási tervet ad be a honlapon szerepeltetett szempontok alapján, és a tervet elfogadta az Agrárminisztérium. Ilyen igény esetén kérjük a kutatási tervet a jelentkezéssel együtt feltölteni. Az AM dönt arról is, hogy az adott (szűkebb) fajcsoportból a sikeres vizsgához a fajismereten kívül milyen gyűrűzésetikai tananyagot kell elsajátítani.
Kerti rozsdafarkú (Phoenicurus phoenicurus)
3. Vizsga menete
A vizsga írásbeli teszttel kezdődik. A négy kérdéssort egyszerre kapja meg mindenki, kitöltésük sorrendje tetszőleges, időlimit nincsen. Minden esetben legalább 70%-ot kell elérni.
Szóbeli vizsgára az mehet, aki az adott vizsganapon, illetve az azt megelőző vizsgán sikeres írásbeli vizsgával rendelkezik egészség- és balesetvédelemből, természetvédelmi jogi ismeretekből, illetve a választott fajcsoport fajismereti és gyűrűzésetikai témaköréből. A szóbeli vizsga sorrendje kötött, aki sikeresen teljesíti a választott fajcsoport fajismereti részét, az mehet tovább egészség- és balesetvédelemből, illetve természetvédelmi jogból vizsgázni.
Aki már gyűrűzővizsgával rendelkezik, annak egészség- és balesetvédelemből, illetve természetvédelem jogból sem írásban, sem szóban nem kell vizsgáznia. Aki letette a solymász természetvédelmi vizsgát, az mentesül az egészség- és balesetvédelem írásbeli és szóbeli része alól.
Az AM a sikeres vizsgázók esetében a vizsga után kiállítja és iktatja, valamint hivatalos pecséttel látja el a dokumentumot, majd ezután postázza. A sikeres vizsgát követően körülbelül két hét, mire a bizonyítványt kézhez kapják a vizsgázók.
Rőt koraidenevér (Nyctalus noctula)
4. Vizsga helyszíne és kezdési időpontja
Magyar Természettudományi Múzeum Madár- és Emlősgyűjteménye (1083 Budapest, Ludovika tér 2.). Kezdési időpont: 10 óra. A helyszín megközelíthető a 24-es villamossal, valamint a 3-as metróval.
5. Fontos tudnivalók a sikeres vizsga és a bizonyítvány kézhezvétele után
A gyűrűzővizsgáról kiállított bizonyítvány nem természetvédelmi engedély, tehát nem jogosít fel gyűrűzői tevékenységre. Madárgyűrűzők esetén a sikeres vizsga után a Madárgyűrűzési Központ felveszi a kapcsolatot a gyűrűzővel, denevérgyűrűzők esetén a gyűrűzőnek kell felvennie a kapcsolatot a Magyar Természettudományi Múzeum Emlőstani Gyűjteményével (Magyar Denevérgyűrűzési Központ). E két intézmény végzi a hazai gyűrűzési tevékenység országos koordinálását.
A Madárgyűrűzési Központ megállapodást köt a gyűrűzővel, amelynek értelmében a gyűrűző elfogadja a Madárgyűrűzési Központ szabályzatait (tananyag!), illetve a megállapodásban előírt egyéb feltételeket (például az aktív státuszú gyűrűző befizeti az éves regisztrációs díjat). A Madárgyűrűzési Központ gondoskodik a gyűrűző részére a madárgyűrűk és a gyűrűzéshez szükséges eszközök beszerzéséről, feldolgozza a jelentéseket stb. Ezen felül engedélykérelmet nyújt be a Pest Megyei Kormányhivatal felé a gyűrűzési tevékenység természetvédelmi engedélyezése végett. A természetvédelmi engedélyt önállóan is megkérheti a gyűrűző az illetékes természetvédelmi hatóságtól, ami elsősorban speciális projektek (például fokozottan védett madárfaj fészken történő gyűrűzése) esetén indokolt. Ez esetben a gyűrűzőt terhelik az adminisztrációs költségek.
Nagy fülemüle (Luscinia luscinia)
6. Tananyagok és segédanyagok
Az ebben a pontban feltüntetett tananyagok ismeretanyagának elsajátítása kötelező!
Tananyagok:
Egészség- és balesetvédelem
Természetvédelmi jog
Madárgyűrűzési Központ szabályzatai
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület országos gyűrűzési engedélye
Tringa felhasználási útmutató
Jeladózási útmutató
Segédlet ragadozókhoz (rétihéják szárnyformulái)
Segédlet vízimadarakhoz (partimadarak biometriai mérése, erdei szalonka, havasi partfutó, kis lile, parti lile, sárszalonka, szürke cankó)
Segédanyagok:
Ajánlólevél minta
Szóbeli tételek egészség- és balesetvédelemből, illetve természetvédelmi jogból
Kutatási terv vázlat
Tesztminta
7. Irodalom a madárgyűrűzési vizsgához
Az ajánlott könyvek mindegyike megtalálható Sipos-Bartl Boglárkánál a Keve András Madártani és Természetvédelmi Szakkönyvtárban, ahol időpont-egyeztetéssel meg lehet őket tekinteni. Kölcsönzésükre nincs lehetőség, de a szükséges oldalak kifénymásolhatók.
Baker K.: Identification Guide to European Non-Passerines. British Trust for Ornithology, 2016.
Demongin L., Leliévre H., Candelin G.: Identification Guide to Birds in the Hand. 2016.
Forsman D.: The Raptors of Europe and The Middle East. A Handbook of Field Identification. Bloomsbury Publishing, 2007.
Hadarics T., Zalai T. (szerk.): Magyarország madarainak névjegyzéke: Nomenclator avium Hungariae. An annotated list of the birds of the birds of Hungary. Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, 2008.
Haraszthy L., Schmidt E., Bagyura J.: Sólyom-alkatúak. Falconiformes. Határozó terepen és kézben. Magyar Madártani Egyesület.
Harrison C.: A Field Guide to the Nests, Eggs and Nestlings of European Birds. Collins, 2002.
Jenni L., Winkler R.: Moult and Ageing of European Passerines. Bloomsbury Publishing, 2011.
Mullarney K., Svensson L., Zetterström D., Grant P. J.: Madárhatározó. Európa és Magyarország legátfogóbb terepi határozója. Park Könyvkiadó, 2015.
Prater A. J., Marchant J. H., Vuorinen J.: Guide to the identification and ageing of Holarctic Waders. British Trust for Ornithology, 1977.
Svensson L.: Útmutató az európai énekesmadarak határozásához. Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, 1995.
Vas Z., Fuisz T., Privigyei Cs., Tóth L.: Hazai ragadozó madaraink felismerése, vedlése, kor-és ivarhatározása. Magyar Természettudományi Múzeum, 2011.
Dietz C., Kiefer A.: Bats of Britain and Europe. Bloomsbury Natural History, 2016.
8. Linkajánló
Madárgyűrűzési Központ honlapja
EURING (The European Union for Bird Ringing – Európai Madárgyűrűzési Szövetség) honlapja
Keve András Madártani és Természetvédelmi Szakkönyvtár honlapja
birding.hu (magyar terepmadarász oldal, a Magyarországon megfigyelt és a Nomenclator Bizottság által jóváhagyott, így a vizsgán számon kérendő madárfajok listájával, továbbá madárgyűrűzéssel is kapcsolatos fórummal)
Magyar nyelvű honlap denevérekről
Idegen nyelvű honlap denevérekről
Kis patkósdenevér (Rhinolophus hipposideros)
Sáv bezárása