A természetes élőhelyek, illetve a vadon élő növény- és állatvilág megőrzéséről szóló 92/43/EGK irányelv 17. cikk (1) bekezdése alapján valamennyi tagországnak hatévente jelentést kell küldenie a Bizottság részére az irányelv egyes cikkeinek értelmében hozott nemzeti intézkedések végrehajtásáról. A jelentésnek különösen a 6. cikk (1) bekezdésében meghatározott megőrzési intézkedésekre vonatkozó általános tájékoztatásra, illetve a meghozott intézkedéseknek az I. melléklet természetes élőhelytípusainak és a II., IV. és V. mellékletek fajainak védelmi helyzetére gyakorolt hatásának értékelésére, továbbá a 11. cikkben megnevezett, a közösségi fajokra és élőhelytípusokra vonatkozó ellenőrzési tevékenység főbb eredményeire kell kitérnie.
Az élőhelyvédelmi irányelv 17. cikk (1) bekezdése alapján az Európai Unió tagországai, köztük Magyarország is, első ízben 2007-ben jelentettek az irányelv végrehajtásáról a 2001-2006-os állapot szerint. Az irányelv végrehajtására létrehozott Élőhelyvédelmi Bizottság feladata a jelentő lapok és azok értelmezésére szolgáló „Útmutató az élőhelyvédelmi irányelv 17. cikke alapján történő jelentéshez” című részletes tájékoztató összeállítása és a korábbi tapasztalatok szerinti módosítása. A Bizottság a jelenleg érvényes jelentőlapot 2017 májusában fogadta el. A tagországok ennek alapján egységesen készítik el jelentéseiket.
Az EU referencia honlapján valamennyi információ hozzáférhető a jelentés technikai részleteiről.
A jelentés az alábbi részekből áll:
A: Általános beszámoló az irányelv végrehajtásáról a 2013-2018 közötti időszak tekintetében.
B-C: Az élőhelyvédelmi irányelv II., IV. és V. mellékletében felsorolt fajok monitorozásának eredményei és annak természetvédelmi értékelése.
D-E: Az élőhelyvédelmi irányelv I. mellékletében felsorolt élőhelytípusok monitorozásának eredményei és annak természetvédelmi értékelése.
A jelentés B-E. fejezeteiben az élőhelyvédelmi irányelv I., II., IV. és V. mellékletében felsorolt élőhelytípusok és fajok közül az országban előforduló élőhelytípusokról és önfenntartó állománnyal rendelkező növény- és állatfajok természetvédelmi helyzetéről kellett beszámolni. A fajok helyzetének összefoglaló értékelését az elterjedés, az állomány, a faj rendelkezésére álló élőhely, a jövőbeli kilátások; az élőhelytípusok esetében az elterjedés, az élőhely által lefedett terület, a szerkezet és funkció, a jövőbeli kilátások alapján kellett megadni „kedvező”, „nem megfelelő”, „rossz”, illetve „ismeretlen” értékelési kategóriák szerint, hasonlóan a korábbi jelentésekhez.
Az egyes fajok és élőhelyek jelentő lapjai ezen az oldalon legördítve elérhetőek pdf formátumban. A tagállamok jelentéseinek értékelése az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) honlapján elérhetők.
Jelmagyarázat | : |
* | Közösségi szempontból kiemelt jelentőségű fajok |
II. melléklet | Közösségi jelentőségű állat- és növényfajok, amelyek megőrzéséhez különleges természet-megőrzési területek kijelölése szükséges |
IV. melléklet | Közösségi jelentőségű szigorú védelmet igényelő állat- és növényfajok |
V. melléklet | Közösségi jelentőségú állat- és növényfajok, amelyek vadon történő begyűjtése, valamint hasznosítása igazgatási rendszabályok alá vonható |
+ Kipusztult fajok
A
+-vel jelzett négy lepkefajt töröltük a referencialistáról, mivel a fajok az elmúlt két jelentési időszakban (2004-2007, 2008-2013) intenzív kutatások eredményeképpen sem kerültek elő. Potenciális kipusztulásukat már az előző jelentések során is jeleztük.
Az Élőhelyvédelmi Irányelv I. mellékletén szereplő hazánkban is előforduló élőhelytípusok, amelyek védelmére közösségi jelentőségű területet (pSCI) kell kijelölni
* közösségi szempontból kiemelt jelentőségű élőhelytípusok
Ø A hazai referencialistáról törölt élőhely
„A biológiai sokféleség, természeti és táji értékeink megőrzését megalapozó stratégiai vizsgálatok” (KEHOP-4.3.0-VEKOP-15-2016-00001) projekt keretében gyűjtött terepi adatok valamint az ezek alapján készült új élőhely értelmezési útmutató szerint ez az élőhelytípus (8160) nem fordul elő hazánkban. Ezek alapján az élőhelytípust a referencialistáról töröltük, továbbá jelentés sem készült róla.